
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 5.2 V |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
| Max Frequency | 660 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 95 % |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Output Phases | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 375
Distributors
pcbx
Unit Price$2.09107
Ext.Price$2.09107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.09107 | $2.09107 |
| 10 | $1.97818 | $19.78180 |
| 25 | $1.93810 | $48.45250 |
| 50 | $1.89883 | $94.94150 |
| 100 | $1.86036 | $186.03600 |
| 300 | $1.84506 | $553.51800 |
| 500 | $1.82991 | $914.95500 |
| 1000 | $1.81477 | $1814.77000 |
